Kobo cihazlarda karşılaşılan sorunlar

Kobo cihazlarda karşılaşılan sorunlar />

16/12/2016

Öncelikle belirtmek isterim ki; 2016 yıl sonu itibariyle Kobo'nun Türkiye'de tam donanımlı teknik servisi bulunmamaktadır. Aslında D&R'nin, aldığınız ve sorun yaşadığınız cihazları ya reset atıp gönderen ya da kullanıcı hatası diyerek garanti kapsamına almayan bir servisi var ama onları saymıyorum. Bu yazımda, Kobo elektronik kitap okuyucularında karşılaşılan sorunları ve çözümü için tavsiye edilen yöntemleri anlatacağım.

Son zamanlarda gerek e-mail gerekse çevrimiçi destek bölümünden en çok sorulan sorulardan bir tanesi.

Kobo cihazımda Pocket makalesi açmak istediğimde cihaz restart atıyor.

- Daha çok yeni  4.1.x versiyon ile gelen Kobo Aura Edition 2 ve Kobo Aura One cihazlarında karşılaşılan bir durum. Cihaz dilini İngilizce'ye çevirdiğimizde sorun çözülüyor. Yazılım kaynaklı yaşanan bir problem, Kobo'ya bildirildi, gelecek güncellemelerde giderileceğiini ümit ediyoruz.

Kobo cihazına .kepub uzantılı e-kitaplar yüklendiğinde, e-kitap açılırken cihaz kilitlenip yeniden başlıyor.

- Yine 4.1.x versiyonlu iki yeni Kobo cihazında karşılaşılan bir durum. Calibre'yi kurarken 2 eklenti yüklüyorduk normalde. Tüm eklentileri kaldırdıktan sonra sadece "Kobo Touchextented" eklentisini kuruyoruz. Calibre kitaplığına .epub uzantılı dosyaları ekledikten sonra .kepub'a çevirmeden Kobo'ya gönderiyoruz. E-kitaplar otomatik olarak .kepub'a çevrilip öyle cihaza atılacaktır. Sorun hâlâ devam ediyor ise; Okuma Ayarları -> Sayfa Düzeni bölümünde "iki yana yaslanık" özelliğinin kapalı olduğundan emin olunuz.